Retur

Sommerudstilling

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOMMERUDSTILLING 2019

Karrebæksminde Fiskeri-og Bymuseum, Alleen 38

 

Åbent Kl. 11 – 16, fri entre. 


 

                                                                                                            MALERI                                                                                                                                           

30/5 - 6/6      Bjarne Nilsson

                      Evelyn Kaaber


 

                      ”TILBAGEBLIK”

7/6 – 13/6        Egon Mortensen

                                              Lillian Bannister                    

                              Yvonne Christensen


 

                       METAL RELIEFFER, MALERIER, MALERI og TASKER

15/6-21/6     Nena Maibom                   

              Gitte Berger Struntze

   Lizzie Røpke,


 

19/6 kl. 19:  Foredrag: ”Kahler i Næstved 1839-1974” v/Palle Birk Hansen. Entre 50 kr.


                     

                      TEKSTILER og BILLEDER

22/6-28/6     Pernille Stengade   


           

29/6 kl 14:     Foredrag: ”Kom og oplev en pose blandede bolsjer i form af foto,

især natur-fugle og vartegn fra Karrebæksminde og Omegn”

 v/Lars Rosgaard. Entre50 kr.


                          

                           MALERI, BILLEDTÆPPER og KERAMIK     

29/6 – 5/7     Bodil Rasmussen

                      Lene Martens

                      Marie Færch

                              Anette Strømsholt 


                     

BILLEDER, KERAMIK, TRÆARBEJDER

6/7 – 12/7     Lars Kahler

                      Helle Jessen

                                      Hans Christian Hansen


 

                      GalArtery

13/7 – 19/7     Francis Bowie

                      Urban Steel  


 

                      BILLEDKUNST og STENSKULPTUR

20/7 – 26/7   Julia Kiy

                      Bente Bessermann


 

                      +6Art ”FRAGMENTER”

27/7 – 2/8          Kirsten Sabroe  

                      Lene Nielsen

Britta Ekman

                             Birthe Arensbach

                      Marie Klust


 

                      HÅNDVÆVEDE BRUGSTING

3/8 – 9/8      Lise Troensegaard

                                                   Riff Andersen                                      

            Anne Madsen

                   Anne-Marie Bech


 

                      SOLSIKKEGRUPPEN

10/8 – 16/8   Elin Steffensen   

                          Jonna W. Andersen

              Bodil Brask

                      Lis Brønderslev


 

                      AKVAREL, STENSKULPTUR, DRIVTØMMER og COLLAGER

17/8 – 23/8   Elisabeth Jensen

                      Flemming Jensen

                 Berit Engmose


 

                      Sofia - deFries-Art

                         24/8 – 30/8   Sofie de Fries Seidler